chausses سیستم آبیاری دستگاه تراکتور

chausses: سیستم آبیاری دستگاه تراکتور گیلانغرب کرمانشاه سد جهاد کشاورزی

گت بلاگز وب‌گردی چه “داروهایی” را سحر و چه داروهایی را افطار بخوریم؟

عضو هیات مدیره انجمن داروسازان کشور عزیزمان ایران چگونگی مصرف داروها در وقت روزه‌داری را تشریح کرد.

چه "داروهایی" را سحر و چه داروهایی را افطار بخوریم؟

به گزارش گروه وبگردی گروه تحریریه سایت جوان، دکتر علی فاطمی، در خصوص مصرف داروها در ماه مبارک رمضان گفت: بیمارانی که قصد روزه داری دارند باید توجه داشته باشند که اثربخشی بعضی از داروها بستگی به وقت مصرف آنها دارد و گزینش اینکه دارو را در سحر استفاده کنند یا افطار، می تواند عنوان حائز اهمیتی باشد که حتما باید بر اساس نظر دکتر یا داروساز تعیین شود.

عبارات مهم : ماه رمضان
وی ادامه داد: این اثر عمدتا با تغییرات شبانه روزی PH معده و تغییرات الگو و کیفیت وعده غذایی در ماه رمضان توجیه می شود. به عنوان مثال داروهایی مانند انالاپریل، پروپرانولول، نیفدیپین و دیگوگسین در صورتی که صبح ها مصرف شوند، اثربخشی بهتری دارند. به همین علت مصرف این داروها در سحرهای ماه رمضان ارجح هست. ولی داروهایی مانند تئوفیلین، کورتیکواستروییدها، H2 بلوکرها و دیلتیازم در بعد از ظهرها اثربخشی بهتری دارند و بهتر است بعد از افطاری مصرف شوند.

فاطمی در پاسخ به این پرسش که برنامه دارودرمانی بیمارانی که دو یا تعداد بیشتری دوز روزانه از دارو مصرف می کنند، در ماه رمضان چه تغییری می کند؟ اظهار داشت: به طور کلی توصیه می شود در صورت در دسترس بودن فرمولاسیون های طولانی اثر، تعداد دوزها کم کردن داده شده است و دارو در فواصل طولانی تری به عنوان نمونه یک بار در روز مصرف شود. به عنوان مثال مصرف قرص آهسته رهش تئوفیلین در یک دوز واحد و ترجیحا در آخر شب، می تواند در ماه رمضان چاره بهتری جهت بیماران مبتلا به آسم باشد؛ یا جایگزینی با داروهایی که مصرف آنها تک دوز باشد. مثل جایگزین کردن دوز واحد روزانه ناپروکسن و یا پیروکسیکام به جای مصرف 3 یا 4 دوز داروی ایبوپروفن.

عضو هیات مدیره انجمن داروسازان کشور عزیزمان ایران اضافه کرد: بیمارانی که مورد نیاز است دو دوز دارو مصرف کنند، می توانند نخستین دوز را هنگام باز کردن روزه و دوز دوم را قبل از شروع روزه مصرف کنند.

وی افزود: بیماران باید توجه داشته باشند که در این حال وقت بندی دوزها و بازه زمانی بین دوزها، هر دو عوض کردن خواهند کرد. این تغییرات می تواند اوضاع غلظت دارو در خون و در نتیجه اثربخشی و تحمل آن را تحت تاثیر قرار دهد.

وی با اشاره به این عنوان که بعضی داروها بهتر است قبل از غذا مصرف شوند، تصریح کرد: در صورتی که مورد نیاز است دارو با معده خالی مصرف شود، مناسب ترین وقت مصرف دارو جهت بیمار، یک ساعت قبل از سحری و یا دو ساعت بعد از افطاری هست. مانند داروهایی نظیر Alendronate، Ampicillin، Astemizole، Bethanechol، Bisacodyl، Captopril، Etidronate، Lansoprazole، Levothyroxine، loratadine، Methotrexate، Mycophenolate، Omeprazole،Repaglinide ، Rifampin، Sucralfate، Co-trimoxazole، Tetracycline

فاطمی در مورد داروهایی که بهتر است بعد یا به همراه غذا مصرف شوند نیز گفت: بعضی از این داروها عبارتند از Allopurinol، Amoxicillin، Aspirin، Amiodarone، Baclofen، Bromocriptine، Carvedilol، Carbamazepine، Chloroquine، Cimetidine، Diclofenac، Doxycycline، Griseofulvin، Glibenclamide، Hydrocortisone، Indomethacin، Iron preparations ، Itraconazole ، Ketorolac، Lithium، Metronidazole، Misoprostol، Mebendazole، Naproxen، Nitrofurantoin، Niacin، Perphenazine، Pentoxifylline، Piroxicam، Prednisone، Procainamide، Spironolactone، Sulfasalazine، Ticlopidine، Tolmetin، Trazodone، Valproic acid

عضو هیات مدیره انجمن داروسازان کشور عزیزمان ایران ادامه داد: در مصرف داروهایی که بعد غذا تجویز می شوند باید به این توصیه توجه داشته باشیم که در صورت مصرف بعد از سحری احتمال بروز عوارض جنبش گوارشی نسبت به مصرف بعد از افطار زیاد هست. علاوه بر آن گرسنگی باعث القای آنزیمی و عوض کردن در فعالیت آنزیم ها می شود به همین علت ممکن است در اثربخشی و عوارض دارو با مصرف بعد سحر و افطار تفاوت هایی را مشاهده کنیم.

فاطمی اضافه کرد: جدا از توصیه های کلی یاد شده است که می توانیم جهت بیماران در داروخانه داشته باشیم، بهتر است جهت بیمارانی که ممکن است عوض کردن برنامه مصرف دارو روی سلامت و کیفیت زندگی آنها تاثیر زیادی داشته باشد مانند بیماران صرعی، دیابتی و ….تصمیم نهایی بر عهده دکتر معالج هست.

منبع:ایسنا

انتهای پیام/

واژه های کلیدی: ماه رمضان | روزه داری | ماه رمضان | قرص و دارو | مصرف دارو در ماه رمضان |

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog